Chyby letního zalévání, které zničí zeleninovou zahradu – obyvatelé dači, neopakujte je.

Chyby letního zalévání, které zničí zeleninovou zahradu - obyvatelé dači, neopakujte je.

Mnoho dachařů je přesvědčeno, že zeleninová zahrada by se měla zalévat častěji, a v horku – tak obzvlášť. Bylo by například dobré dát rostlinám v horkém počasí chladnou sprchu, myslí si začátečníci a hluboce se mýlí. Agronomové varují: nesprávná zálivka může způsobit ještě větší škody než sucho.

Lehké zavlažování uprostřed dne je tedy nejen zbytečné, ale i nebezpečné. Kapky vody na listech působí jako lupa, soustřeďují sluneční paprsky a zanechávají na listech popáleniny. Vlhkost se odpařuje tak rychle, že se nestihne dostat ke kořenům.

Tajemství správného zalévání vůbec nespočívá v četnosti zalévání, ale v jeho hloubce. Například zelenina, jako jsou rajčata, papriky a zelí, potřebuje 20-30 cm půdní vlhkosti, zatímco stromy potřebují půl metru. Jednoduchý způsob, jak zkontrolovat, zda je v půdě dostatek vláhy, je zapíchnout pár hodin po zalití do země dřevěnou tyč. Pokud je suchá, je zálivka nedostatečná.

Nejvhodnější doba pro zalévání je brzy ráno, dokud je půda ještě chladná. Večerní zalévání je také možností, ale je riskantní: nadměrná vlhkost v noci vyvolává houbové choroby.

Pokud jste na dače pouze o víkendech a časté zalévání není možné, pomůže vám mulčování a kapková závlaha. Silná vrstva slámy nebo trávy (10-15 cm) dokonale zadržuje vlhkost a chrání půdu před přehřátím. A plastové lahve s otvory zakopané v blízkosti rostlin zajistí pomalý přítok vody přímo ke kořenům.

Odborníci nedoporučují kazit rostliny častým zaléváním. Mírné sucho mezi zaléváním podporuje hlubší růst kořenů, díky čemuž jsou rostliny odolnější vůči horku.

Správné zalévání tedy není jen o zvlhčování půdy, je to strategie, která pomáhá rostlinám přežít i to nejparnější léto. Naučte rostliny správně pít vodu.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Alster.cz – Zahrada, Zelenina a Lahodné Recepty