Záhon s rajčaty pod palbou: jak zachránit rajčata před letním krupobitím

Záhon s rajčaty pod palbou: jak zachránit rajčata před letním krupobitím

Léto je obdobím, kdy jsou rajčata na záhonu plná šťávy, lahodí oku a slibují bohatou úrodu. Ale právě v tomto období může počasí přinést nepříjemná překvapení: stačí jedno silné krupobití a z plodů, do kterých zahrádkář vkládal naděje, zůstanou jen důlky, praskliny a srdíčka. Jak chránit rajčata před živly a zachránit úrodu? Poradí nám zkušený zahradník.

Prvním a nejspolehlivějším prostředkem je úkryt. I jednoduchá oblouková konstrukce z plastových trubek, pokrytá hustou fólií nebo spunbondem, může rostliny zachránit před nárazem ledu. Hlavní je, aby byl přístřešek napnutý a upevněný tak, aby se neprohýbal, jinak mohou velké kroupy stonky ještě poškodit. Za teplého počasí je vhodné, aby byl kryt snímatelný nebo otevíratelný, aby se rostliny nepřehřívaly.

Druhým způsobem je instalace dočasných přístřešků. K tomuto účelu se hodí stará prostěradla, pytlovina nebo dokonce plastové bedny, pokud vás krupobití zaskočilo. Hlavní je neztrácet čas, jednat rychle a zakrýt keře dříve, než začne liják. Někteří zahrádkáři používají skládací zahradní deštníky nebo velké části pletiva, které zmírní nápor a umožní cirkulaci vzduchu.

Třetím přístupem je prevence. Rajčata sázejte na místa, která jsou přirozeně chráněna před nepřízní počasí: u stěn skleníků, plotů, hospodářských budov. Také – nezapomeňte na včasné vyvazování keřů. Pevně uchycené rostliny snášejí veškeré rozmary počasí snadněji než rozlézající se a slabé.

Pokud krupobití přesto poškodilo rajčata, nezoufejte: odstraňte silně poškozené listy, ošetřete keře růstovými stimulátory nebo slabým roztokem jódu – to pomůže zabránit hnilobě a urychlí obnovu. A hlavně – neztrácejte důvěru v přírodu a své ruce. Zkušený zahrádkář ví, že i po krupobití vás rajčata mohou překvapit svou odolností a ještě se radovat ze sklizně.

v u

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Alster.cz – Zahrada, Zelenina a Lahodné Recepty